Mi-l amintesc pe Raul Alexandru Mitruți: era cel mai ”tânăr” membru al cenaclului literar-artistic M. Sadoveanu, Pașcani. Un chip angelic, firav, cu ochi mari, albaștri, în care se oglindea întreg universul. Un univers plin de întrebări, de căutări...
După cum spuneam, mi-l amintesc pe Raul de la ședințele de cenaclu, de la spectacolele care aveau loc în cadrul acestui cenaclu: mereu pregătit cu o poezie, fiind un iubitor al poeziei clasice, cu o poveste (care-i purta semnătura). Plin de emoție, gata să-și ”reverse” pasiunea pe dinafară, ca un râu cristalin ce-și caută o albie. Citea cursiv, cu dăruire, cu toate că nu frecventa cursurile vreunei școli. Nu era încă elev. O dată în plus, toată admirația pentru acest tânăr care promitea... care purta înlăuntru său o flacără care își aștepta drumul spre lumina cuvântului scris. Încântarea mea a căpătat proporții când, după un anumit număr de ani, descopăr un ”tânăr” scriitor - cu aripile larg deschise către noi orizonturi literare, dornic de afirmare, un pasionat al prozei, al poveștilor izvorâte dintr-o imaginație debordantă.
După lecturi specifice vârstei, acumulări și disecări de sensuri, iată, adună în volumul ”Scările imaginației” (Editura eCreator, Baia Mare, 2020), 3 povestiri: 1. Peripețiile lui William Barley; 2. Legenda lui Archel; 3. Frații Twin și Tărâmul Necunoscut.
Autorul creionează personaje, în tușă simplă, întâmplările fiind redate cu acuratețe, astfel ca cititorul să descopere cât mai repede firul epic. Tumultul lăuntric își caută calea liberă pe foile albe, frazele fiind scurte, dar reprezentative.
Personajul principal poartă mereu în inimă credința că binele învinge întotdeauna răul și pare a trata lucrurile cu mare seriozitate. Narațiunea își păstrează claritatea liniei, stilul fiind unul lejer.
Tema principală a basmelor constă în dorința de evadare dintr-o realitate, uneori, neprietenoasă, într-un spațiu al mirificului, magiei, unde totul este posibil.
”Păpușarul i-a dat o marionetă mare și frumoasă. Arăta exact ca un băiat adevărat. Soțul ei a ajutat-o să împrăștie praful pe păpușă, iar după aceea, din ea a ieșit o lumină orbitoare. Când cei doi s-au uitat înapoi la manechin, nu mai era. În locul ei a apărut un flăcău frumos și voios. Iar de aici începe povestea lui William Barley.”(...).
Grație imaginației fecunde și sensibilității structurale, autorul reușește să aducă în fața cititorilor fragmente deosebite, pline de învățăminte.
”- Eu vreau să mă înscriu la Școala de Magie Hovomir! spuse fiul.
- Magie? Nu există magie. Sunt doar trucaje.
- Dar cred în magie!”
Indiferent de păreri, nimic nu-i putea tulbura credința în magie. Magia era un mod de a trăi efectiv la o altă dimensiune.
Eroii, deși au o vârstă fragedă, au conștiința devotamentului. Astfel, prietenii îl ajută pe William în lupta cu cei doi frați gemeni: ”Harold și Hector au venit din Tallanda și fac ravagii prin tot orașul Carsehold!”. Demnă de menționat este dezinvoltura cu care Raul Alexandru Mitruți inventează situații, personaje, creează o anumită tensiune lirică. Personajele din povestirile lui Raul sunt născute prin magie, ca urmare au și puteri supranaturale. Astfel, William Barley este o păpușă din lemn peste care s-a presărat un praf auriu. Archel, din ”Legenda lui Archel” a fost făcut dintr-o cupă de sânge asupra căreai ”Velham făcu vraja. Din sângele lor făcu o licoare pe care le-a dat-o să o bea înainte ca soarele să răsară. Nu după mult timp regina a rămas însărcinată și întreg ținutul era în sărbătoare.” Cei făcuți prin vrajă erau mereu pândiți de un pericol: de inamicii Forțelor Întunecate.
Ca urmare, tânărul prinț era gata să cadă pradă farmecelor frumoasei Aurora. ”Crăiasa își dădu seama cine este acea tânără și îi spuse prințului:
- Acesta nu este corpul ei. În el se află un spirit al Întunericului, e același care m-a ținut prizonieră! Aparențele înșală.”
Ce poate fi o viață fără vise? A visa e lucrul cel mai frumos. Imaginația, sufletul levitează în spații nebănuite, necunoscute, mereu surprinzătoare.
”Henry visa de când era copil să călătorească în jurul lumii. Acum crescu destul de mare încât să-și îndeplinească acea dorință efemeră.”
Împreună cu sora sa, cu ajutorul unei bărci, ajung pe o insulă. Călătoria nu a fost lipsită de peripeții. După ce și-au făcut o tabără, au început să exploreze spațiul din jur. Nu mare i-a fost mirarea lui Henry când a descoperit într-o peșteră o creatură bizară: ”Din peșteră ieși o persoană imensă în armură de cavaler. Avea o coadă uriașă asemănătoare cozii de crocodil și în mână un topor de luptă făcut dintr-un material pe care Henry nu-l cunoștea. Era un cristal albastru ca cerul din care ieșea o lumină orbitoare.”
Iată, fantasticul nu lipsește din scrierile lui Raul Alexandru. În lupta cu această creatură ciudată, Henry iese biruitor, de asemenea și în lupta cu împăratul Milioj, el fiind ”ales” să elibereze ținutul de această ”forță întunecată”.
Ideea principală în jurul căreia sunt construite basmele, legendele din volumul ”Scările imaginației” scoate în evidență faptul că binele trebuie să triumfe asupra răului, oricât de greu ar fi, oricâte bătălii vor trebui date.
Pozitivist, încrezător în lumina ce-i stăpânește întreaga ființă, Raul Alexandru vrea să transmită mai departe, pe calea scrisului, că lumea trebuie să păstreze pacea și armonia pe Pământ, că numai în lumină faptele bune își dezvăluie adevărata valoare.
Pe măsură ce lecturile se vor acumula, ”tânărul” scriitor Raul Alexandru Mitruți, fiind dotat cu talent, având la dispoziție și o ”baghetă magică”, va reuși să subjuge ”cuvântul”... conferindu-i astfel profunzimea și strălucirea care să captiveze cititorul.
Mult succes!